Szkoła Podstawowa w Horyńcu-Zdroju
 


im. Marszałka Józefa
Piłsudskiego

 

 

 

 

MENU

Strona główna

MOBILNOŚCI

EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY

KORESPONDENCJA Z NASZYMI PARTNERAMI PROJEKTOWYMI

 

 

 Kontakt do nas:

Szkoła Podstawowa im. M.J. Piłsudskiego ul.Sobieskiego 8,

tel. (016) 63-13-015

37-620 Horyniec-Zdrój

woj. podkarpackie

  sphoryniec@gmail.com

 

Jesteś?

gościem na naszej stronie

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

WIZYTA W SŁOWACJI

Zakończyło  się ostatnie wyjazdowe szkolenie  w ramach   realizowanego w szkole programu  Erasmus + po nazwą „Five Star Sandwich Structured Training Course-Intensive „. W dniach  17 – 23 września 2017 r. w Zwoleniu na Słowacji,  w kursie strukturalnym z elementami obserwacji wzięły  udział:  Dyrektor Szkoły Pani Dorota Rachwalik i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Wiesława Pachla .

Kurs miał na celu doskonalenie umiejętności językowych, zapoznanie się z nowatorskimi metodami nauczania i zaadoptowanie ich w szkolnym środowisku. Zaprezentowano obowiązujący system edukacji w europejskich szkołach.

Podczas zajęć z młodszymi dziećmi przedstawiono  pracę elementami planu daltońskiego, który polega na metodzie indywidualnej  uczniów, a więc zrywa z tradycyjnym, sztywnym, klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Uczy dzieci  odpowiedzialności, samodzielności i współpracy.

 Edukacja daltońska  przede wszystkim umożliwia wychowankom: swobodę w wykonywaniu działań, naukę odpowiedzialności za siebie i za innych, zapewnia realizację działań we własnym tempie i czasie, umożliwia włączenie w różnego rodzaju aktywności jednocześnie naukę respektowania innych.

Ogromne wrażenie wywarł na nas wykład z pokazem zaprezentowany przez dr Anetę Jaresową na temat nauczania Marii Montessori.  W tej metodzie dzieci nastawione są na własny rozwój, na osiągnięcie niezależności i przejście od dzieciństwa do dorosłości. Z młodszymi dziećmi, nauczyciel pracuje poprzez demonstrowanie im użycia materiałów czy zadań odpowiednich dla ich indywidualnego rozwoju.

Ścieżka zdrowia wokół małej, wiejskiej szkoły w Stare Hory, którą przeszłyśmy, pokazała jak realizowana jest edukacja przyrodnicza. Przygotowane stanowiska umożliwią zgłębiać tajniki otaczającego nas świata zwierząt i roślin.

Oprócz aktywnej pracy mogłyśmy podziwiać piękne, górskie krajobrazy i ciekawe miejsca odwiedzanych miejscowości.

Kurs szkoleniowy  wywarł na nas ogromne wrażenie. Nie pozostaje nic innego, jak wprowadzać w swojej pracy elementy poznanych metod, tak aby dzieci odnosiły sukcesy na miarę swoich możliwości  i czuły się szczęśliwe. Jest to również początek do zagłębiania się w szczegóły obserwowanych metod, samodoskonalenia i poszukiwania nowych rozwiązań , które można przenieść do swojej szkoły.

                                   Wiesława Pachla

>>galeria<<

 

 ALTERNATIVE APPROACHES TO KINDERGARDEN TEACHING - 7 dniowy kurs na Słowacji

W dniach 17.09.2017-23.09.2017r. w Bańskiej-Bystrzycy i Zvolen została zrealizowana jedna z ostatnich mobilności w ramach projektu ERASMUS+. W kursie ,,Alternative approaches to kindergarden teaching" uczestniczyłam wraz z Małgosią Smolińską. Szkolenie skoncentrowane było na wnikliwym przedstawieniu nowych trendów w wychowaniu przedszkolnym. Jedną z  głębiej tam poznanych i analizowanych metod pracy z małymi dziećmi było podejście według Marii Montessori. Proponowane zajęcia odbywały się głównie w formie warsztatów. Dużym uatrakcyjnieniem kursu były wizyty w montessoriańskim i tradycyjnym przedszkolu oraz wspaniały wykład dr Anety Jaresovej na temat pedagogiki według Marii Montessori. Kurs również stanowił  przestrzeń do podniesienia świadomości międzykulturowej współuczestników, poznania się oraz wymiany doświadczeń. Podczas dyskusji przy okrągłym stole mogłyśmy się podzielić informacjami o systemie i rozwiązaniach edukacyjnych w naszym kraju.

Czas spędzony w Słowacji to także poznanie kultury tego malowniczego, górzystego kraju. Udało nam się zwiedzić kilka ciekawych turystycznie i historycznie miejsc oraz spróbować regionalnych przysmaków.

Udział w szkoleniu dał nam dużo satysfakcji osobistej i przyczynił się do podniesienia naszych kompetencji zawodowych, poszerzenia warsztatu pracy oraz zweryfikowania swoich metod w procesie nauczania  i wychowywania w przedszkolu.

 

Opracowała: Alina Fircowicz

>>galeria<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------

,ERASMUS-OWE WYZWANIE W PRADZE’

 

W dniach 03-07.07.2017r., wraz z Panią Dorotą Ludwiczuk uczestniczyłyśmy w kursie ,Special Needs Children’. Tematyka szkoleń była rozbudowana a zajęcia przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób, głównie metodą warsztatową. Podczas kursu uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczenaimi, wzbogacali wiedzę nt. różnych nurtów odnoszących się do pracy i terapii dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Bardzo ciekawym modułem warsztatowym okazał się ten, który poświęcony był ,ICT tools’. Na zajęciach z użyciem komputerów, poznałyśmy a następnie samodzielnie stworzyłyśmy aplikacje edukacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę w pracy z dziećmi wymagającymi specjalistycznego podejścia i programu terapeutycznego.

Czas spędzony w Pradze, to również zwiedzanie malowniczej starówki, wymiana informacji ze współuczestnikami kursu nt. systemów edukacyjnych i nawiązanie nowych znajomości. Kto wie – być może kiedyś uda nam się bliżej poznać realia szkolnictwa na egzotycznej Reunion Island podczas wymiany uczniowskiej.

Udział w projekcie ‘Erasmus +’ w Pradze, z pewnością dał nam wiele radości, dał możliwość bezpośredniego ‘dotknięcia’ wielokulturowości i przyniósł świeże spojrzenie na pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Opracowała:

Małgorzata Supińska

 

>>galeria<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ERASMUS + Wizyta w Irlandii

W dniach 20.05.2017 – 28.05.2017 odbyło się w Dublinie szkolenie English for teachers w ramach projektu realizowanego w naszej szkole – ERASMUS +. W szkoleniu uczestniczyłyśmy wraz z panią dyrektor Dorotą Rachwalik. Pracowałyśmy na terenie kompleksu Trinity Colage. 21 uczestników z różnych państw Europy zostało podzielonych  na dwie grupy. Przez cały tydzień pracy poszerzałyśmy swoją wiedzę na temat języka angielskiego, poznawałyśmy historię, kulturę, tradycję, legendy Irlandii. Istotne było dla nas to , że pracując w małych grupkach, poznawałyśmy ciekawe metody uczenia się i nauczania. Każdy omawiany temat podsumowywaliśmy prezentacjami, na których efekt naszej pracy podpierałyśmy wypowiedziami ustnymi. Nasi nauczyciele dbali o to, aby zajęcia były ciekawe i angażujące każdego z uczestników ale też zabawne, czego przykładem może być Field Project – treasure hunt. Czyli poszukiwanie skarbów, gdzie zostałyśmy wysłane w miasto w małych grupkach  z mapą Dublina i listą strategicznych punktów do odnalezienia. W praktyce udało nam się sprawdzić, jak smakują tradycyjne Irlandzkie potrawy, zwiedziłyśmy ciekawe historycznie miejsca. Był również czas na zawieranie nowych międzynarodowych znajomości i rozmowy na ciekawe tematy. Wróciłyśmy do Polski z nową energią do pracy, z pomysłami na alternatywne organizowanie nauczania dla dzieci, propozycjami współpracy partnerskiej z innymi szkołami Europy, zadowolone z nabytej wiedzy i pewniejsze siebie!

Magdalena Marcicka

>>galeria<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------

MALTA  23-29.01.2017

Empowerment in ICT Skills

W dniach 23-29.01.2017 dwoje nauczycieli z naszej szkoły pani Anna Kusiak oraz pan Jacek Szczupak uczestniczyło w szkoleniu w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), które odbyło się w ramach projektu Erasmus+ na Malcie. Zdjęcia w galerii.

>>galeria<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------

PRAGUE 25-29.07.2016

“Innovative  approaches to teaching”

 

Zdjęcia i filmy z kursu odbytego przez naszych nauczycieli:  Ewę Chomańską i Oksanę Rawłyk

https://drive.google.com/a/itc-international.eu/folderview?id=0B4J56BBNpS0CZms4Nk5aeFpDTzQ&usp=sharing

 

https://drive.google.com/a/itc-international.eu/folderview?id=0B4J56BBNpS0CeTg3SUZpWVdWWUU&usp=shari

-------------------------------------------------------------------------------------------------