POMNIKI W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI

 

 

Młodzi badacze historii lokalnej – uczniowie Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju odnieśli sukces w Konkursie Fotograficznym zorganizowanym przez Archiwum Państwowe i Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

 

– Proszę Panią, wiem jakie miejsce sfotografuję !  Zrobię zdjęcie cmentarza z I wojny światowej  w Nowinach......ale gdzie on jest?
Cmentarz nigdzie sie nie zgubił, jest dobrze oznakowany, wyczyszczony, ale dla bardzo młodego człowieka łatwiejsze jest odnalezienie jakiegoś wirtualnego miejsca bitwy w grze komputerowej, niż faktycznego, zapomnianego miejsca, gdzie kryje się historia lokalna.
            Kilka powodów skłoniło mnie do podjęcia pracy z młodzieżą, która miała na celu poznanie miejsc pamięci narodowej w najbliższym otoczeniu: oczywiście nauczycielskie zawodowe ,,skrzywienie’’, również olbrzymia potrzeba patriotyzmu młodych ludzi po wielu latach medialnej propagandy narodowego wstydzenia się ,, bycia Polakami’’oraz konkurs ogłoszony przez Archiwum Państwowe i Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Pozatym też historia pewnej odnalezionej butelki, czyli renowacja Pomnika Wolności w Horyńcu-Zdroju.
            Historię można poznawać na wiele sposobów, a nas zainspirowała butelka odnaleziona podczas demontażu rzeźby z Pomnika Wolności. Co w niej było? Dlaczego ją ukryto? Odpowiedź znaleźliśmy oczywiście w naszej lokalnej Gazecie Horynieckiej. Była to kapsuła czasu, która zawierała informację o budowie pomnika. Butelka prowadziła nas dalej. Dlaczego pomnik jest naprawiany, jak wyglądał poprzednio. Prace konserwatorskie, które obserwowaliśmy dały uczniom lekcje szacunku dla miejsc pamięci narodowej. Trzeba o nich nie tylko pamietać, ale o nie dbać.
Po wielu tygodniach brzydkiej wiosennej pogody synoptycy zapowiedzieli ciepły, słoneczny weekend. Wśród uczestników projektu i ich rodzin nastąpiła pełna mobilizacja. Aparaty fotograficzne, komórki  w dłoń i całymi rodzinami wszyscy wyruszyli w teren w poszukiwaniu odpowiedniego dla fotografii słońca i pięknych plenerów. Sfotografowane zostały miejsca upamiętniające wyprawę Sobieskiego na czambuły tatarskie. Paulina Stasicka wykonała zdjęcia kapliczki Jana Nepomucena w Nowinach, która była wotum wdzięczności za uwolnienie z jasyru. Amelia Owczarek wykonała fotografię pomnika w Radrużu, w którego cokole wmurowany jest kamień z datą 1672.  Weronika Dziechciarz zainteresowała sie krzyżem koło kaplicy w Nowinach, który powstał na pamiątkę przemarszu wojsk księcia Józefa Poniatowskiego. Cmentarz z I wojny światowej w  Nowinach to miejsce gdzie działał Paweł Rozner. Miejscami upamiętniającymi odzyskanie niepodległości w 1918 roku zajęli się: Karol Serkis, który wykonał serię fotografii Pomnika Wolności w Horyńcu-Zdroju, oraz Michał Langner w Bruśnie Nowym. W Bruśnie również pracował Bartek Ważny, który fotografował pomniki obok kościoła. W Werchracie pomnik ofiar nalotu z 1939 roku sfotografowała Natalia Słotwińska, a pomnik ofiar zbrodni UPA w Nowinach Horynieckich Katarzyna Bania.
            Kolejne dni to długie godziny segregowania i wybierania odpowiednio dobrych zdjęć. Wykorzystaliśmy do tego lekcje plastyki, bo przecież fotografia to dziedzina sztuki, którą należy poznać, a była też i okazja zaprezentować kolegom i koleżankom efekt pracy w plenerze.  Ich zainteresowanie projektem przeszło wszelkie oczekiwania. Dopytywali nie tylko o zdjęcia, ale ciekawiła ich historia fotografowanych miejsc. Dzięki nam powstały w klasach szóstych ciekawe prezentacje multimedialne, które ukazywały ślady I wojny światowej w naszej gminie oraz opowiadały historię ,,pewnej butelki”.

            Żeby zdjęcie dobrze się prezentowało należy je odpowiednio zaprezentować, czyli profesjonalnie wydrukować. O pomoc zwróciłam sie do Urzędu Gminy w Horyńcu –Zdroju do komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nasz projekt znany był panu wójtowi, który osobiście zaangażował się i patronował naszym działaniom.
            Fotografowanie to przyjemne chwile lecz uczestników czekało jeszcze wiele dni pracy poświęconej dokumentacji. Zbieranie wiadomości z różnych źródeł na temat fotografowanych obiektów, napisanie na komputerze małej monografii to niełatwe zadanie dla ucznia klasy piątej szkoły podstawowej.
            W ostatnim dniu nauki przed przerwa świąteczną, w naszej szkole co roku odbywa sie apel i postanowiliśmy, że podczas niego zaprezentujemy zdjęcia wszystkim uczniom i nauczycielom. Włożyliśmy je w antyramy i wrażenie było oszałamiające. Widzieliśmy zachwyt w oczach widzów. Dodało nam to skrzydeł i wzbudziło wiarę, że mamy ogromne szanse w konkursie.  Prace zaraz po apelu należało szybko wyciągnąć z antyram, dołączyć do nich dokumentację na papierze oraz płytach i wysyłać do Instytutu Pamieci Narodowej do Rzeszowa.
            Kiedy my oczekiwaliśmy na wyniki, których termin ogłoszenia został przesunięty z powodu napływu ogromnej liczby prac wiele interesujących wydarzeń miało miejsce. Na swoje miejsce powróciła rzeźba żołnierza, odsłonieto  Pomnik Wolności.  Uczestnicy projektu wraz z klasą szóstą odwiedzili Pana Wójta, który opowiadał im o pracach konserwatorskich przy pomniku, zaprezentował odrestaurowany tekst odnaleziony w butelce. Zobaczyliśmy też słynną butelkę po przedwojennym piwie Okocim. Butelka tym razem nie została zamurowana.

            W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 10 czerwca 2017 roku w Archiwum Państwowym w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród autorom wyróżnionych prac w konkursie „Pomniki w mojej miejscowości” połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej.
            W kategorii szkół podstawowych przyznano 6 nagród – my zdobyliśmy 4. Dwa pierwsze miejsca: Weronika Dziechciarz i Karol Serkis, drugie miejsce Paulina Stasicka, trzecie miejsce Paweł Rozner.

Małgorzata Stelmach

<Wręczenie nagród w Archiwum Państwowym w Rzeszowie>

<Obejrzyj nagrodzone prace>

<Przeczytaj protokół>