Szkoła Podstawowa w Horyńcu-Zdroju 

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  

 

Strona główna

 

DZIEŃ FLAGI

29. kwietnia uczestniczyliśmy w akademii z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, następnie udaliśmy się na spacer ulicami Horyńca z własnoręcznie wykonanymi flagami i wręczaliśmy je przechodniom.

 

<<galeria>>

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

25 kwietnia odwiedziliśmy szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka przeczytała nam bajkę, pokazała  jak wygląda największa, najmniejsza i najgrubsza książka w bibliotece. Zobaczyliśmy jak wygląda karta czytelnika oraz poznaliśmy zasady wypożyczania książek, a także dowiedzieliśmy się jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy na pamiątkę piękne zakładki do książek.

<<galeria>>

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. Wspólnie zrobiliśmy Marzannę następnie razem z klasami I i II udaliśmy się na plac OSP w Horyńcu aby ją spalić.

Zebrane wokół słomianej panny dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” i zaśpiewały piosenkę o wiośnie.

 

<<galeria>>

 

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA I STRAŻY POŻARNEJ W LUBACZOWIE

 

10 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Nadleśnictwa i Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. W Nadleśnictwie braliśmy udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych. Zobaczyliśmy ekspozycję zwierząt zamieszkujących las, obejrzeliśmy bajkę, kolorowaliśmy kolorowankę oraz układali puzzle.

W Straży Pożarnej wysłuchaliśmy mnóstwo ciekawostek o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedzieliśmy się również w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną. Zobaczyliśmy stroje strażackie, hełmy, samochody i sprzęt pożarniczy.

Niebywałą atrakcją była możliwość wejścia do wozu strażackiego i  usłyszenie sygnałów których używają strażacy.

 

<<galeria>>

 

WYCIECZKA DO SANATORIUM

 

19 kwietnia byliśmy na wycieczce w sanatorium „ Uzdrowisko Horyniec”. Pan Paweł oprowadził nas po wszystkich gabinetach zabiegowych, zobaczyliśmy także basen z wodą siarkową, rozlewnię wody, salon kosmetyczny, kuchnię i jadalnię. Byliśmy też na krytej pływalni „Wodny Świat”, a gdy wracaliśmy do przedszkola pan który sprzedawał miód zaprosił nas na degustację pysznego miodku.

 

<<galeria>>

 

WYCIECZKA DO M.D.K W LUBACZOWIE

2 marca pojechaliśmy na wycieczkę do M.D.K w Lubaczowie aby obejrzeć spektakl pt. „Czerwony Kapturek” Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie czego wyrazem były ich liczne oklaski i uśmiechy na buziach.

<<galeria>>

 

BAL KARNAWAŁOWY

30 stycznia odbył się w naszej  szkole bal karnawałowy. Starym zwyczajem atrybutem balu był ciekawy strój. Nie zabrakło księżniczek, wróżek oraz wielu superbohaterów. Wszystkich połączyła wspaniała zabawa przy muzyce,  przeplatana wesołymi konkursami i quizami.

<<galeria>>

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

29 stycznia obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Babci i Dziadka! To szczególny dzień, w którym każda wnuczka i każdy wnuczek wyrażają swoją miłość, dziękując za całe dobro jakie otrzymują od babci i dziadka. Dzieci śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki nie zapomniały również zaśpiewać 100 lat! Dziadkowie ze wzruszeniem nagradzali występy swoich wnucząt gromkimi brawami, byli poruszeni w oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia.

Po występie goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, otrzymali również prezenty ręcznie robione od swoich wnucząt. Prawdziwą radość wnukom jak i dziadkom sprawiła możliwość wspólnego tańca i zabawy. Ten wspaniały dzień sprawił wszystkim wiele radości i wzruszeń.

<<galeria>>

 

 

WYCIECZKA DO LEŚNICZÓWKI

15 stycznia wybraliśmy się do leśniczówki w Horyńcu- Zdroju. Na miejscu powitał nas leśniczy - Pan Piotr Presz. W bardzo przystępny, ciekawy i obrazowy sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy, o roślinach i zwierzętach, które można zobaczyć w lesie. Obejrzeliśmy ciekawy film z którego dowiedzieliśmy się w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Następnie udaliśmy się do lasu aby zawiesić smakołyki dla ptaszków.

<<galeria>>

 

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

Wreszcie zawitała do nas prawdziwa zima ze śniegiem i lekkim mrozem. Dorośli narzekają, a dzieci cieszą się z zimy.  To świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu. Wreszcie można poszaleć na śniegu, ulepić bałwana, rzucać śnieżkami, robić aniołki i chodzić po śladach.

<<galeria>>

 

 

WIGILIA

22.grudnia odbyła się w naszym przedszkolu wigilia. Po obejrzeniu jasełek przedstawianych przez starszych kolegów i koleżanki udaliśmy się do naszej sali aby złożyć sobie życzenia, podzielić się opłatkiem i wspólnie zakolędować. Następnie wszyscy zasiedli po wigilijnego stołu, dzieci smakowały barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również ,co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

<<galeria>>

 

 

WYSYŁAMY KARTKI ŚWIĄTECZNE

Najpiękniejsze święta w roku wymagają szczególnej oprawy, a zapewnić to mogą kartki świąteczne. Dlatego też postanowiliśmy wykonać najpiękniejsze kartki świąteczne z życzeniami. Następnie udaliśmy się na pocztę aby wysłać je do rodziców i chorych koleżanek i kolegów.

 

<<galeria>>

 

 

PIECZEMY PIERNICZKI

 

9 grudnia piekliśmy pierniczki. Dzieci zagniatały ciasto, wałkowały, wycinały kształty, oraz ozdabiały upieczone pierniczki lukrem i kolorową posypką. Przygotowanie tych łakoci sprawiło nam dużo radości i wprowadziło w radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

<<galeria>>

 

 

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

 

7 grudnia odwiedził nas Święty Mikołaj. Wręczył wszystkim prezenty, a dzieci w podziękowaniu powiedziały Mikołajowi wierszyki i zaśpiewały pięknie piosenki. To było niezwykłe przeżycie. Dziękujemy Ci Mikołaju za odwiedziny i piękne prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.

<<galeria>>

 

 

 

GÓRNIK W PRZEDSZKOLU

 

27 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy Górnika, który przybył w pięknym odświętnym ubraniu. Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Przedszkolaki chętnie oglądały górniczy mundur oraz z zaciekawieniem wysłuchały opowieści naszego gościa, Dziękujemy panu Dariuszowi za zaangażowanie i poświęcony czas.

<<galeria>>

 

ANDRZEJKI

 

26 listopada odbyła się w naszym przedszkolu Zabawa Andrzejkowa na której przenieśliśmy się w świat magii i wróżb. Czas pomiędzy wróżbami urozmaiciły nam tańce i zabawy przy muzyce, a rodzice przygotowali pyszne kanapki i słodkości. Andrzejkowe zabawy i wróżby dostarczyły wszystkim wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

<<galeria>>

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w naszym przedszkolu odbył się dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem, każdy był piękny i wyjątkowy. Razem z naszymi maskotkami tańczyliśmy, śpiewaliśmy i próbowaliśmy miodku.Wszyscy doskonale się  bawili w towarzystwie swoich pluszowych  przyjaciół. 

<<galeria>>

 

ZWIERZĄTKA W PRZEDSZKOLU

 

18 i 19 listopada gościliśmy  w przedszkolu żywe zwierzątka

żółwia Gucia i szynszyla Koko. Dowiedzieliśmy się jakie obowiązki i przyjemności wynikają z hodowania w domu zwierząt, oraz co jest ich ulubionym pokarmem. Ważne jest by kochać swojego pupila i być dla niego najlepszym przyjacielem!

<<galeria>>

 

JESIENNY SPACER

 

W piękny jesienny dzień wybraliśmy się do parku na spacer. Jesień sprzyja obserwacji przyrody i  zabawie. Szczególnie pięknie jest wtedy, gdy  drzewa mienią się złotymi kolorami a listki zapraszają do gonitwy. My goniliśmy wiatr, sprawdziliśmy, jak pięknie mogą  tańczyć opadłe i pachnące listeczki, szukaliśmy kolegów ukrytych w kolorowej kupce liści, robiliśmy aniołki i rzucaliśmy się kolorowymi listkami. Zebrane kolorowe liście przynieśliśmy do przedszkola, aby ozdobiły nasz kącik przyrodniczy.

<<galeria>>

 

WYCIECZKA NA CMENTARZ

 

30 października uczciliśmy pamięć zmarłych wycieczką na cmentarz i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Niepodległości. Odwiedziliśmy tez groby dzieci i zapaliliśmy znicze na tych grobach o których nikt nie pamięta.

<<galeria>>

 

GRZYBOBRANIE

 

29 października wybraliśmy się na wycieczkę do lasu na wielkie grzybobranie.  Z koszyczkami i atlasem grzybów, wędrowały po lesie szukając leśnych skarbów. Znaleźliśmy dorodne okazy borowików, podgrzybków i maślaków. Również muchomory pięknie się prezentowały, ale im daliśmy spokój. Słuchaliśmy także śpiewu ptaków, wdychaliśmy świeże powietrze i podziwialiśmy piękne krajobrazy.

<<galeria>>

 

ZABAWY Z DYNIĄ

 

28 października przeprowadziliśmy zabawy badawcze z dynią w roli głównej. Opisywaliśmy jej wygląd, kształt, ważyliśmy „na oko – lekka czy ciężka”, dotykaliśmy,  liczyliśmy dynie, porównywaliśmy, układaliśmy i prześcigaliśmy się w różnych konkurencjach i zabawach ruchowych, oraz zastanawialiśmy się, po co są dynie i co można z nich zrobić?
Zrobiliśmy z nich lampiony, którymi ozdobiliśmy nasze przedszkole.

<<galeria>>

 

Dnia 11.09.2015 r. przedszkolaki odwiedziły Komisariat Policji w Horyńcu- Zdroju.

Przedszkolaki miały możliwość bliżej zapoznać się z pracą policjanta. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kajdanki, kamizelka, "lizak" oraz czapka. Dzieci zobaczyły również, jak wygląda od środka radiowóz i w jaki sposób zdejmuje się od podejrzanych odciski linii papilarnych co sprawiło im nie lada frajdę. Wszyscy z otwartymi buziami i zaciekawieniem słuchali tego, co policjanci opowiadali o swojej pracy.

Izabela Zelik

<<galeria>>

 

ROBIMY KOMPOTY

 

„Ćwiartki jabłek w słój wkładamy.
wrzątkiem z cukrem zalewamy
i będziemy zimą potem
pysznym raczyć się … kompotem.”

23 września zabraliśmy się za robienie kompotów z kupionych owoców: jabłek, gruszek i śliwek. Na samym początku dzieci oczywiście umyły owoce, następnie,  pokroiły je na kawałki i usunęły  gniazda nasienne .Wszystkie składniki zostały wrzucone do słoików i zalane wodą z cukrem. Zakręcone kompoty zanieśliśmy do kuchni, a pani kucharka zagotowała nam słoiki i teraz już nasze kompoty czekają na zimę :)

<<galeria>>

 

SAŁATKA OWOCOWA

24 września robiliśmy sałatkę owocową. Było trochę przygotowań: najpierw trzeba było posegregować owoce, później je umyć, następnie wyszorować nasze rączki, ubrać czapki kucharskie i przystąpiliśmy do krojenia. Sałatka udała się, była przepyszna to istna bomba witaminowa, a największą niespodzianką była bita śmietana z galaretką którą także wspólnie przygotowaliśmy i zjedliśmy razem z sałatką PYCHOTKA!

<<galeria>>

WYCIECZKA DO SKLEPU OWOCOWO-WARZYWNEGO

28 września wybraliśmy się na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, aby zobaczyć jakie dary z sadu i ogrodu można tam kupić. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą. Nazywały owoce i warzywa, określały ich kształt i kolor. Poznały również sposoby przechowywania i przetwarzania owoców i warzyw. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka. Gdy wróciliśmy  do przedszkola zrobiliśmy śliczne ziemniaczane „KARTOFLAKI CUDAKI”.

<<galeria>>

 

WYCIECZKA DO SADU

W piękny, słoneczny, wrześniowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę do sadu gdzie mogliśmy zobaczyć drzewa pełne rumianych jabłek.

<<galeria>>

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

6 października bawiliśmy się na pikniku z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Piknik odbył się na placu OSP w Horyńcu-Zdroju. Z twarzami pełnymi uśmiechów uczestniczyliśmy w zabawach i konkursach. Dzięki życzliwości panów Strażaków mogliśmy oglądać auta i sprzęt pożarniczy. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia stroju strażaków, oraz wejście do wozu strażackiego. W trakcie wspólnej zabawy zjedliśmy pyszne pieczone ziemniaczki i kiełbaski.

<<galeria>>