WITAMY NA STRONIE KLAS ZEROWYCH

 

Strona główna

 

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą (…)”

                                                       (ks. J. Twardowski)

 

            W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, wybraliśmy się na cmentarz. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze – światła pamięci. W ten sposób uczciliśmy tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

<<galeria>>

 

Jesteśmy „W OGRODZIE DOBRYCH SŁÓW”

            W środę 28.10.2015 r. byliśmy na pierwszych zajęciach biblioterapeutycznych w Miejskiej Bibliotece w Lubaczowie. Wysłuchaliśmy pięknego opowiadania o wróżce dobrych słów Parolli.

            Następnie odpowiadaliśmy na jej pytania i rozwiązywaliśmy zagadki słowne. Wspólnie z Parollą stwierdziliśmy, że ogrodem dobrych słów jest nasze serce, w którym pełno dobrych wyrażeń. Należy je sobie tylko przypomnieć i używać ich jak najczęściej a wtedy zniknie smutek i łzy. Jak mówiła Parolla „nawet małe przepraszam i dziękuję potrafią przywrócić uśmiech na naszej twarzy”. Przecież każdy z nas zna dobre słowa – nie zapominajmy o nichJ

„Znam trzy czarodziejskie słowa:

Proszę, przepraszam, dziękuję.

Gdy jest potrzeba zawsze je stosuję” J

 <<galeria>>

 

Zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Lubaczów

 

            W dniu 21.10.2015r. dzieci z oddziałów „zerowych” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Lubaczów.

            Na tablicy interaktywnej obejrzały film pt. „Życie w lesie”; aktywnie odpowiadały na pytania Pani prowadzącej. Następnie układały puzzle i kolorowały obrazki z różnymi zwierzątkami leśnymi.

            W nagrodę za aktywny udział w zajęciach i dobre zachowanie Pani prowadząca zaprosiła dzieci do współpracy przy dokarmianiu zwierząt leśnych w czasie zimy.

            Nasze spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa uwieczniliśmy na wspólnej fotografii.

 <<galeria>>

 

„Na straganie w dzień targowy,

Takie słyszy się rozmowy …”

 

            Większość dzieci zna słowa wiersza J. Brzechwy „Na straganie” i potrafi też rozpoznać różne warzywa i owoce, z których przygotowywane są potrawy i przetwory na zimę. Dzieci wiedzą, że są one zdrowe i mają dużo witamin a jednak nie wszystkie je spożywają i lubią… Dlatego my – starszaki chcemy pokazać jak kolorowe i ciekawe są warzywa i owoce oraz zachęcić wszystkich do ich zjadania i zdrowego odżywianiaJ

            W naszym przedszkolu uczestniczymy w wielu zabawach tematycznych, które mają na celu ukazanie zalet zdrowego odżywiania. Uczymy się wierszy i piosenek a także wykonujemy prace plastyczne przedstawiające poznane warzywa i owoce. Niedawno udaliśmy się na wycieczkę dydaktyczną na pobliski stragan owocowo – warzywny. Mogliśmy tam ujrzeć bogactwo kształtów, kolorów i gatunków zgromadzonych warzyw i owoców. Co więcej – udało nam się także poczuć ich zapach oraz rozpoznać niektóre z nich za pomocą dotyku. W trakcie naszej wizyty – pan sprzedawca zrobił nam quiz sprawdzający naszą wiedzę nt. warzyw i owoców. Od teraz żadne szparagi, kabaczki i bakłażany nie są nam straszne J

 <<galeria>>

 

„Jedz kolorowo – żyj zdrowo „

(OWOCOWE SZASZŁYKI)

 

            Na zajęciach dydaktycznych dość często poruszany jest temat zdrowego odżywiania. Dzieci doskonale radzą sobie z rozpoznawaniem owoców krajowych i egzotycznych. Dobrze wiedzą również o tym, że witaminy w nich zawarte są potrzebne każdemu człowiekowi do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

            Przedszkolaki poprzez ciekawą i wesołą zabawę utrwalają sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Pomaga w tym również akcja „Owoce i warzywa w szkole”, w ramach której, dzieci dwa razy w tygodniu otrzymują świeże produkty. My, jako nauczyciele, też staramy się zachęcić dzieci do spożywania owoców i warzyw.

            Jednym ze sposobów na to, by pokazać, że ich jedzenie może być ciekawe, kolorowe ale przede wszystkim zdrowe było zorganizowanie zajęć w postaci „kuchcikowania”. Na te zajęcia dzieci przyniosły różne owoce, które samodzielnie kroiły a nastepnie robiły z nich „Owocowe szaszłyki”. Robienie szaszłyków bardzo spodobało się małym kucharzom. Najbardziej jednak cieszyły się z ich degustacji J

            Celem naszych zajęć było zachęcenie wszystkich do zdrowego odżywiania więc z hasłem „Jedz kolorowo – żyj zdrowo” udaliśmy się do innych klas. Smakowitym, owocowym szaszłykom nie oparła się nawet nasza Pani Dyrektor J

 <<galeria>>

  

„…Gdzie ty jesteś, jesieni?

Tu jestem.

W suchych liściach lecących z szelestem,

W barwnych liściach, czerwonych i złotych,

co nad ziemią się kładą pokotem …”

 

            Jesień swoimi różnorodnymi barwami oraz skarbami inspiruje nas do wielu aktywności. W przedszkolu poznajemy wiersze i piosenki o tej porze roku. Codzienne spacery przybliżają nam piękno jesiennego krajobrazu, który później staramy się odzwierciedlić w naszych pracach plastycznych podczas których malujemy farbami, rysujemy, odbijamy „liściaste” pieczątki, gnieciemy kolorowe papiery i bawimy się przy tym wspaniale J

            Jesień skarby ze sobą niesie – a my te skarby zbieramy i tworzymy „jesienny kącik” w naszej sali. I choć za oknem czasem pochmurno – w naszej sali mamy skrawek kolorowej jesieni …

 <<galeria>>

 

„Wszystkie przedszkolaki ważne znaki znają

i zasad bezpieczeństwa pilnie przesztrzegają”

 

            Dnia 11.09.2015 r. wybraliśmy się z wizytą na Posterunek Policji. Chcieliśmy uporządkować wiedzę zdobytą na zajęciach w przedszkolu a także spotkać się z policjantami  i dowiedzieć, na czym dokładnie polega ich praca. Już sam spacer na Posterunek był dla nas ciekawym wydarzeniem ponieważ w drodze towarzyszył nam Pan policjant.

            W trakcie wizyty zapoznaliśmy się z pracą policjantów, zwiedziliśmy pomieszczenia Posterunku i uważnie wysłuchaliśmy policyjnych porad dotyczących zasad bezpiecznego zachowania się podczas spacerów oraz sposobów unikania zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomymi.

            Pod koniec naszej wizyty, mogliśmy choć na chwilę wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą samochodu policyjnego oraz usłyszeć sygnały dźwiękowe. Przymierzaliśmy także policyjne czapki i hełmy, co sprawiło nam wiele radości. Na zakończenie, otrzymaliśmy od Panów policjantów kolorowanki związane z bezpieczeństwem i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem Policji.

 <<galeria>>

 

Przyjaźnie i wesoło, żegnamy rzekę i las

Ach! Witaj przedszkole, już czas do pracy czas.

Pociąg jak wicher pędzi, dźwięczy piosenka kół.

Z wakacji jadą dzieci do przedszkoli i do szkół!

 

            Przeminęły słoneczne wakacje, za nami już pierwsze dni w przedszkolu … Poznaliśmy nasze Panie, nowych kolegów i koleżanki. Wspólnie się bawimy, śpiewamy, chodzimy na spacery i uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych. Każdego dnia odkrywamy otaczający nas świat i siebie, rozwijamy swoje umiejętności i zainteresowania.

            Jako starsze przedszkolaki wiemy jak się zachowywać, aby każdy z nas czuł się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie. Przestrzegamy „Kodeksu Przedszkolaka”, który opracowaliśmy na początku roku szkolnego i postępujemy zgodnie ze słowamii ślubowania:

 

„Ślubuję uroczyście być dobrym i dzielnym przedszkolakiem,

bawić się i uczyć tutaj wesoło,

czynić świat lepszym, uśmiech rozdając wokoło”J

<<galeria>>