Szkoła Podstawowa w Horyńcu Zdroju 

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

   

MENU

Strona główna

Program szkoły

Kadra pedagogiczna

Uczniowie

Samorząd szkolny

Patron szkoły

Kółka zainteresowań

Nasza miejscowość

Kalendarz roku szkolnego

Galeria zdjęć

Publikacje nauczycieli

Kronika

Linki

Archiwum

Egzamin klas VI

Biblioteka szkolna
Centrum informacji multimedialnej

Sport szkolny

 

 

Kontakt do nas:

Szkoła Podstawowa im. M.J. Piłsudskiego ul.Sobieskiego 8,

tel. (016) 63-13-015

37-620 Horyniec Zdrój

woj. podkarpackie

  sphz0@poczta.onet.pl

 

Jesteś

gościem na naszej stronie

 

 
 

Tatarska   branka

 

    W 1672 roku armia turecko-tatarska weszła w głąb Rzeczypospolitej. Jeden z zagonów tatarskich dotarł aż do Radruża i obiegł położoną w obronnym miejscu cerkiew. Według miejscowej legendy napastnicy w zamian za odstąpienie od oblężenia zażądali wydania słynącej z nieprzeciętnej urody młodej żony miejscowego wójta Marii Dubniewiczowej. Dziewczyna chcąc ocalić cerkiew i mieszkańców oddała się w ręce Tatarów. Przewieziona została do Kamieńca Podolskiego, gdzie na targu niewolników sprzedano ją do Konstantynopola (ob. Stambuł). Tutaj szczęśliwie dostała się do domu jednego z dostojników tureckich, który pokochał ją i otoczył przepychem. Po 27 latach, dokładnie w 1699r., dawnej brance tatarskiej udało się powrócić do Radruża. Z wdzięczności za ocalone życie, za część przywiezionych skarbów odnowiła podupadająca cerkiew.

W ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkołach
uczniowie naszej szkoły przygotują spektakl opowiadający tą niesamowitą historię.

 

Już od początku roku szkolnego zabraliśmy się do pracy.
Najpierw należało poznać losy tatarskiej branki.

 Następnie uruchomić wyobraźnię i zabrać się za projektowanie kostiumów.

  

Konferencja "Kulthurra!" w Warszawie

Nauczyciele z całej Polski odpowiedzialni za projekty spotkali się by lepiej przygotować się do ich realizacji, by poszukać inspiracji do działań twórczych, podzielić się swoimi pomysłami, skonfrontować je z innymi nauczycielami i twórcami.

 

 Warsztaty teatralne

 

 

 

Wycieczka do Radruża

 

W rocznicę bitwy pod Niemirowem wybraliśmy się do Radruża, który leży w pobliżu miejsca historycznej bitwy stoczonej przez hetmana Jana Sobieskiego.
 To właśnie wtedy została porwana bohaterka naszej opowieści Maria Dubniewiczowa.

Zwiedzaliśmy zabytkową cerkiew, cmentarze oraz przyjemnie spędziliśmy czas
przy wspólnej zabawie i ognisku.

Kliknij na zdjęcie aby obejrzeć całą galerię

Warsztaty teatralne

Przez dwa dni w ramach programu Kulthurra! uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach teatralnych,  które poprowadzili: Agnieszka Ayşen Kaim z "Grupy Studnia O."
– opowiadaczka - orientalistka o tureckich korzeniach oraz Marcin Zadronecki - muzyk związany z zespołem Balkan Sevdah.

  Agnieszka swoją opowieścią przy wtórze muzyki jak za sprawą czarodziejskiej różdżki przeniosła nas  w bajeczny świat Orientu. Naszym pierwszym zadaniem było wykonanie  mapy historii „Tatarskiej branki”- Marii Dubniewiczowej. Rozmawialiśmy co nas pociąga, zachwyca, interesuje w jej niesamowitych losach. Okazało się, że najbardziej pasjonujące wydarzenia to porwanie przez tatarów, egzotyczny i tajemniczy pobyt w Konstantynopolu oraz trudny powrót do Radruża przez niemal pół Europy. Dalsza praca odbywała się na zmianę w dwóch grupach. Agnieszka tworzyła poszczególne sceny: porwanie, turecki targ, życie w haremie. W magiczny sposób przeniosła nas do Turcji.  Opowiadała o życiu codziennym w dawnym Imperium Osmańskim, prezentowała piękne slajdy ukazujące zabytki Istambułu,  postacie dawnych mieszkańców i obrazy słynnych malarzy zainspirowanych kulturą Orientu. Ze swej olbrzymiej torby wydobyła kolorowe stroje, dywaniki, mnóstwo rekwizytów, kawę i przyprawy korzenne. Posłużyły one do odegrania scen. Agnieszka uczyła nas podstawowych zwrotów tureckich, słówek przydatnych do odegrania sceny na targu. Była ona bardzo zabawna, ponieważ to chłopcy przebrali się za niewolnice, a dziewczyny w przebraniu kupców sprzedały ich do haremu. Marcin natomiast uczestników warsztatów wprowadził w świat muzyki. Nauczył nas tego dnia dwóch piosenek: bardzo smutnej pt. Bieda” oraz tureckiej „Sen orada” Było to niesamowite wyzwanie, ponieważ język turecki jest bardzo trudny. Poza tym każdy musiał nauczyć się akompaniować na instrumentach perkusyjnych. Ostatnim zadaniem była nauka kroku tańca korowodowego. Wszystkim plątały się tego wieczoru i języki i nogi. Po zakończeniu zajęć w grupach spotkaliśmy się wszyscy razem, żeby wspólnie zaprezentować efekty całodziennej pracy. Byliśmy wszyscy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i przepełnieni radością.

    W niedzielę warsztaty odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury. Tradycyjnie rozpoczęła je opowieść Agnieszki. Następnie znów podzieliliśmy się na dwie grupy warsztatowe. Pod opieką Agnieszki uczniowie snuli opowieść o losach Marii i wszystko to zapisywali tworząc w ten sposób osnowę scenariusza. Marcin utrwalał poznane w sobotę piosenki i uczył kolejnych, pięknej nostalgicznej ukraińskiej dumki „Oj czyj to kin stojit”, znanej wszystkim z filmu „Ogniem i mieczem”.  Miał w planie też, że nauczy nas „Sokoły”, ale my kresowiacy to znamy ją od kołyski. Nauczyliśmy się w zamian wesołej piosenki „Turcja”, na szczęście już po polsku. Musieliśmy jeszcze utrwalić sobie krok korowodowy i tego dnia wychodziło już wszystko doskonale. Kiedy spotkaliśmy się aby podsumować kilkugodzinna pracę okazało się, że powstała ciekawa opowieść i wreszcie wszyscy tańczyli płynnie i rytmicznie. Na zakończenie warsztatów Agnieszka i Marcin przygotowali nagrody za wytrwałą i solidną pracę. Kiedy wyszli na chwilę żeby się naradzić zapadła na sali cisza. Zrozumiałam, że to nie z powodu oczekiwania na werdykt. Dzieci uświadomiły sobie, że to już koniec wspólnej pracy i zrobiły się smutne, w ich oczach widać było żal. Nagrody i prezenty trochę ukoiły smutek.

To były dwa cudowne dni ponieważ poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy nauczyli nas wiele i jednej najważniejszej rzeczy „uwierzyć w siebie”.

Dziękujemy Agnieszko i Marcinie

<<kliknij aby zobaczyć zdjęcia>>

 

 

25 marca odbył sie nasz pierwszy premierowy występ. Zaprosiliśmy na niego rodziców i znajomych. Przyszli również mieszkańcy Horyńca -Zdroju i kuracjusze. Nasz występ rozpoczęliśmy piosenką "Bieda"

Sceny następowały po sobie błyskawicznie; napad Tatarów, targ w Istambule, wesele, wizyta cyganki przepowiadającej Marii przyszłość, powrót w rodzinne strony. Szybko trzeba było "wskakiwać" w kostiumy i chwytać rekwizyty. Głosy tyle tygotni ćwiczone dzisiaj drżały ze strachu i tremy. Na zakończenie razem z całą salą zaśpiewaliśmy "Sokoły" naszą ulubioną kresową piosenkę.


     To nie był nasz jedyny spektakl. Jeszcze czeka nas występ dla kolegów i koleżanek ze szkoły oraz mamy w planie przetłumaczenie tekstu na język angielski i wystawienie "Tatarskiej branki" dla gości z całej Europy, którzy współpracują z naszą szkołą w ramach  programu Comenius i odwiedzą Horyniec w maju. Naszym marzeniem jest przeniesienie naszej opowieści w plener i występ na terenie zespołu cerkiewnego w Radrużu.  Program Kulthura zakończył się ale nasza przygoda z teatrem i historią trwać będzie nadal.

 

https://www.edutuba.pl/dokument?id=16401