Szkoła Podstawowa w Horyńcu-Zdroju 

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

       
 
                             

 

 

 

MENU

Strona główna

Galeria zdjęć

Program szkoły

Dokumenty Szkoły

Kadra

Uczniowie

Samorząd szkolny

Organizacja roku szkolnego

Patron szkoły

Nasza miejscowość

Klasy 0 

Biblioteka szkolna
Centrum informacji multimedialnej

Sport szkolny

Publikacje nauczycieli

Linki

Realizowane programy i projekty

Archiwum

Pisali o nas

Przetargi:
2013
       Stołówka

       Olej opałowy
 

 

 

 Kontakt do nas:

Szkoła Podstawowa im. M.J. Piłsudskiego ul.Sobieskiego 8,

tel. (016) 63-13-015

37-620 Horyniec-Zdrój

woj. podkarpackie

  sphoryniec@gmail.com

 

Jesteś?

gościem na naszej stronie

 

 

 

        






 



SZKOLNY PROGRAM AKTYWNEJ WSPÓŁPRACY

na lata 2014/15 i 2015/16



 


PIERWSZE TAKIE WYBORY

Doświadczenia i wiedza zdobyta na szkoleniach programu „Szkoła współpracy” zaowocowały kolejnym działaniem w naszej szkole. W poniedziałek ( 9 czerwca 2014r.) odbyły się wybory do  Zarządu Samorządu Uczniowskiego, który będzie pracował w roku szkolnym 2014/2015. Wybory poprzedzone były akcją wyborczą i lekcjami o samorządności w każdej klasie.

<<obejrzyj galerię>>

Głosowali uczniowie od pierwszej do piątej klasy (oddano 179 głosów).

<<obejrzyj galerię>>

 Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Gabriela Golenia, a członkami Zarządu Wiktoria Ludwiczuk, Amelia Burda i Adrian Krzych. Uczniowie wybierali również opiekuna Samorządu, którym został pan Andrzej Nazarko.

<<obejrzyj galerię>>

Wybranym gratulujemy i życzymy  samych sukcesów oraz owocnej współpracy z całą społecznością szkolną


 



W dniu 18 marca 2014r. w Biłgoraju odbyły się pierwsze warsztaty Programu Szkoła Współpracy, w których uczestniczyli przedstawiciele Nauczycieli, Rodziców i Uczniów naszej szkoły. Wspólnie z „szóstką” ze Szkoły Podstawowej w Ubieszynie pod okiem trenera pracowaliśmy nad modelem współpracy Uczniów Nauczycieli i Rodziców naszych szkół.

/aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj/

Bardzo pomocne okazały się wnioski z debat, które zostały przeprowadzone na przełomie lutego i marca (w klasach IV, V i VI debaty prowadzili Gabrysia i Adrian, w gronie nauczycieli P. Katarzyna Szymeczko, a w gronie rodziców P. Irena Antonik – Wałczyk).

/aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj/

Pomysły, z którymi przyjechaliśmy na warsztaty zostały przedyskutowane w trójstronnym gronie, opisane i zaplanowane w kolejności do realizacji. Efekty pracy warsztatowej (plakaty, plansze) można obejrzeć na parterze szkoły.

/aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj/

Co już się udało zrobić?

1.       Od 25 marca 2014r. rodzice mają własną tablicę informacyjną w holu szkoły: KĄCIK RADY RODZICÓW.

/aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj/

2.    25 marca 2014r. odbyły się konsultacje na temat zmian Regulaminu Rodzinnego Konkursu na baranka i pisankę wielkanocną, w efekcie których zaplanowano nową formułę RODZINNY KIERMASZ WIELKANOCNY, który odbędzie się 16 kwietnia 2014r. Uczniowie i rodzice przygotują rozmaite ozdoby wielkanocne: baranki, pisanki, stroiki i inne ozdoby, które następnie wystawią w holu szkoły do sprzedaży. Ponadto na lekcje plastyki zostaną zaproszeni lokalni twórcy, którzy pokażą dzieciom rozmaite, w tym tradycyjne techniki pisania pisanek, wykonywania baranków i innych ozdób wielkanocnych. Zapraszamy wszystkich do udziału w kiermaszu!!!


 3. Zaplanowano realizację wspólnego przedsięwzięcia Uczniów, Nauczycieli i Rodziców pod nazwą „Wspólnie organizujemy szkolny mini-ogródek”.  Uczniowie przygotują projekty ogródka i będą siać oraz pielęgnować rośliny, nauczyciele zorganizują Konkurs Ekologiczny i spotkanie na temat wartości odżywczych warzyw, a rodziców prosimy o wykonanie inspektów z desek i napełnienie ziemią. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Pani Katarzyna Szymeczko. Bardzo liczymy na zaangażowanie rodziców!

4.Zaplanowano „przedyskutowanie” Regulaminu Rady Rodziców i wybory do rad oddziałowych przyszłorocznych klas II-VI w pierwszej dekadzie czerwca. Prace nad zmianą regulaminu odbędą się w tygodniu poświątecznym, a dokładny termin zostanie podany przez Przewodniczącego Rady Rodziców. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych rodziców!

5. Zaplanowano na dzień 11 maja 2014r. t,j. niedziela Rodzinną Majówkę z okazji Święta Szkoły. Czy uda nam się tę majówkę zorganizować? Jeżeli będziemy współpracować – na pewno się uda!! O szczegółach porozmawiamy w kwietniu.


 



W październiku 2013 roku Szkoła Podstawowa w Horyńcu-Zdroju, jako jedyna w powiecie lubaczowskim,  przystąpiła do realizacji projektu „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Jest to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze, która jest odpowiedzialna za realizację głównych zadań projektu. Projekt uzyskał pisemną akceptację wójta gminy Horyniec-Zdrój Pana Ryszarda Urbana, która była jednym z warunków przystąpienia do projektu. Projekt potrwa do końca lutego 2015 roku i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.

Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk działających na terenie szkoły i przedszkoli w całej Polsce poprzez opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie modelowych rozwiązań

Wdrożenie modelowych programów współpracy uczestników projektu, ma w dalszej perspektywie zainspirować środowiska szkolne i przedszkolne w całym kraju do wdrażania dobrych praktyk w zakresie współpracy w swoich placówkach. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły.

Z każdej ze szkół w projekcie pracuje  po 6 przedstawicieli (2 rodziców, 2 uczniów i 2 nauczycieli). Reprezentantami naszej szkoły są:  z ramienia rodziców P. Irena Antonik-Wałczyk i P. Bożena Burda,
z ramienia rady pedagogicznej - dyrektor P. Dorota Rachwalik  i nauczyciel przyrody P. Katarzyna Szymeczko oraz uczniów – Gabrysia Golenia z Va i Adrian Krzych z Vb.

W dn. 4-5 lutego 2014r. w Biłgoraju odbyło się szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli, które miało na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa. Uczniowie wzięli udział w jednodniowym szkoleniu (4 lutego 2014r. również w Biłgoraju,) dotyczącym m.in.: uprawnień i sposobów działania samorządu uczniowskiego oraz zasad skutecznej współpracy w ramach samorządu, jak również z nauczycielami i dyrekcją oraz rodzicami. W tym samym dniu 4 lutego 2014r. również w Biłgoraju rodzice mieli szkolenie z zakresu uprawnień rad rodziców, praw rodziców w szkole, dobrych praktyk działań rodziców w przestrzeni szkolnej oraz zasad skutecznej współpracy z dyrekcją. 

/aby obejrzeć zdjęcia kliknij tutaj/

Kolejnym etapem realizacji Programu będą, prowadzone przez naszych uczestników szkoleń oddzielnie dla nauczycieli, uczniów i rodziców, szkolne debaty na temat obecnego stanu współpracy RUN i pomysłów na przyszłość. Wnioski wypracowane w trzech niezależnych grupach
będą służyły zaprojektowaniu i wdrożeniu działań, ułatwiających współpracę i większe uczestnictwo rodziców i uczniów w życiu szkoły. Wspólna praca rodziców, uczniów i nauczycieli w trakcie dwóch warsztatów, na  które zespoły szkolne zostaną zaproszone w marcu i kwietniu oraz pomiędzy nimi na terenie szkoły, zaowocuje opracowaniem indywidualnego szkolnego programu współpracy.

W ramach projektu zorganizowane zostaną także oddzielne spotkania szkoleniowe adresowane do „otoczenia” szkoły, czyli urzędników samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Ich celem będzie zachęcenie przedstawicieli ww. grup do wspierania uspołecznienia szkoły, poprzez pokazanie możliwości prawnych w tym obszarze oraz wskazanie korzyści, jakie odnosi społeczność lokalna dzięki szkole, która stanowi przestrzeń wzmacniania kapitału społecznego.

Przygotowała: Dorota Rachwalik

Strona internetowa programu: http://szkolawspolpracy.pl